Plecak w podróży

O tym, że plecak jest jednym z ważniejszych elementów w podróży wspominać nie muszę. Jego funkcjonalność oraz niezawodność często stanowią o tym czy nasza praca zostanie wykonana oraz o jej rezultacie.

Poszerzając definicję plecaka o fotografię w podróży, producenci plecaków stają przed naprawdę nielichym wyzwaniem stworzenia produktu, który pozwala na zabranie ze sobą rzeczy podręcznych, prowiantu oraz co najważniejsze sprzętu fotograficznego i to w bezpieczny sposób.

Czy marka f-stop wpisuje się w definicję plecaka wyprawowego? Przeczytaj wpis i oceń sam.

Wpis ten będzie o dwóch plecakach fotograficznych marki F-stop. Pierwszy to model Sukha 70l a drugi Lotus 32l.

Tego większego używam prawie dwa lata. Natomiast mniejszego w zasadzie w okolicy roku. Oba przeżyły ze mną całkiem sporo różnych wypraw i wędrówek. Ten tekst będzie opierał się o przemyślenia i doświadczenie nagromadzone wokół tych plecaków po niekiedy bardzo intensywnym użytkowaniu.

Strona funkcjonalna plecaków F-stop.

Ich funkcjonalność może znaleźć zastosowanie nie tylko w górskim środowisku ale i również w miejskim czy studyjnym. Szczególnie mniejszy model lothus 32l. Plecak w którym nie mamy dobrego dostępu do aparatu często bywa prawdziwą udręką i przyczyną nieowocnych wypadów na zdjęcia.

Na szczęście w obu modelach plecaków f-stop dostępność do sprzętu i łatwość wyciągania aparatu z plecaka jest naprawdę bardzo płynna. 

Reasumując, dostępność do głównej komory zwiększa szanse, że zdążymy zareagować na jakiś bardzo dynamiczny kadr i na czas wyjmiemy aparat czy zmienimy obiektyw. Fotografia to łapanie efemeryd. Reagowanie na czas jest więc niesamowicie istotne. 

Chociaż w 2 letnim modelu Sukha materiały pod wpływem intensywnego użytkowania zmiękły.  Wypchane komory na full rozpychają plecak co sprawia, że niekiedy ciężej dostać się do bocznych komór. Cechą bez której nie wyobrażam sobie plecaka w góry jest dostęp do głównej komory od pleców. Dlatego, że podczas zimy czy w mokre dni, kładąc go przodem na śniegu lub mokrą trawę mam pewność, że nic nam nie wleci do środka. A sprzęt pozostanie bezpieczny.

Jak sprawują się na długich wyprawach?

Sukha 70l

Na długie wyprawy sposób pakowania różni się od takiego zwykłego na wycieczkę czy luźny trekking. W tym wypadku każdy gram ma ogromne znaczenie. Na większe wyprawy lub długie trekkingi warto wyjąć z plecaka np. organizery i przegródki. Kosztem zaoszczędzonej wagi można zaopatrzyć się w np. większą ilość wody, która może okazać się cenniejsza niż jakikolwiek sprzęt. Do tego plecaka jestem w stanie spakować prowiant, dodatkowe ubrania, mate, namiot i śpiwór. No i co najważniejsze, aparat + obiektywy 14-24, 24-70, 100-400, statyw i powerbank.

Myślę, że to naprawdę duża ilość sprzętu jak na plecak 70 litrów.

Lotus 32l

Mniejszy model to tak naprawdę plecak, w który nie jestem się w stanie spakować na dłuższe wypady niż jeden dzień biorąc ze sobą cały sprzęt. Myślę, że jedyna możliwość dwudniowego wypadu  w góry czy do lasu na dwa dni wiazałoby się z wzięciem aparatu kompaktowego.

Jednodniowe wyprawy

Sukha 70l

W zasadzie to do tego modelu spakujemy wszystko i jeszcze zostanie miejsca. To dobra informacja, bo dzięki temu czasami można odciążyć naszego wyjazdowego partnera zabrać liny albo inny sprzęt wspinaczkowy. W przypadku jednodniowych zleceń również umożliwia nam spakowanie w zasadzie takiej ilości sprzętu, że drugi plecak nie będzie potrzebny. Swego czasu jeździłem trochę z tym plecakiem na zlecenia do Warszawy. Brałem plecak Shuka 70l na sprzęt, walizkę na ciuchy i spokojnie się zmieściłem. Natomiast jeśli chodzi o jednodniowe wyprawy w góry to wybór zdecydowanie pada na model 32l.

Lotus 32l

Ten model sprawdził się zimą, wykorzystywany był do jednodniowych wypadów na skitury. Pakowałem do niego sprzęt foto oraz lawinowe ABC. Na ostrzejszych podejściach mocowałem do jego bocznych pasków Splitboard oraz kijki. Dobry dostęp do górnej komory  pozwalał mi na szybkie wyjęcie sondy oraz łopaty co w razie zejścia nagłej lawiny znacznie wpływa na bezpieczeństwo. 

Wybieram go również na jednodniowe wyjścia w góry, na rower czy na zwykłe zlecenia. Mieszczę w nim podstawowy set aparatu i obiektywów + 14-24, 24-70, 100-400 i kilka baterii. To bardzo uniwersalny plecak, który umożliwia nam pracę w trudnym terenie i nie tylko. 

Jakość oraz design

Co prawda plecaki F-stopa leżą gdzieś na granicy plecaka outdoorowego i do codziennego użytku, są estetyczne oraz bardzo eleganckie z właściwościami terenowymi. Mierząc sprawę moim poczuciem estetyki odzież turystyczna oraz plecaki foto przeznaczone na wypady górskie są z reguły kolorowe i przaśne. Nie przepadam za tym nurtem tym bardziej cieszę się, że są marki, które poza funkcjonalnością, stawiają również na styl.

Choć dusza kolorów to jestem prawdziwym fanem czerni. I tu się właśnie bronią plecaki F-Stop z serii górskiej. Jeden design wiele zastosowań.

“Z tym plecakiem na plecach mógłbym pójść na najbardziej luksusowe zlecenie w centrum warszawy bez poczucia, że wyglądam jakbym wszedł właśnie z leśnej gęstwiny.“

 

Jakość oceniam bardzo na plus. Oba plecaki wziąłem ze sobą parę razy na kraniec świata. Z reguły często mierzyły się z niekorzystnymi warunkami a ich aktualny stan nieznacznie różni się od modeli z półki sklepowej. Materiał oraz szwy po tych wszystkich przejściach w zasadzie nie sygnalizują żadnych przesłanek o rozerwaniu czy przetarciu. Plecaki trzymają się naprawdę świetnie i mam nadzieję, że będą jeszcze mi służyć podczas niejednej wycieczki.

System nośny

Fundamentalną cechą plecaków outdoorowych jest system nośny. Czyli sposób rozłożenia ciężaru plecaka na nasze ciało. W konstrukcji większości plecaków technicznych można znaleźć stelaż, który usztywnia nam całą konstrukcję oraz pozwala przenieść ciężar w bardziej kontrolowany sposób. Plecaki F-stopa są wyposażone w ów stelaż, istnieje nawet możliwość jego wyjęcia.

Plecak turystyczny

„Przydatna rzecz jeśli chcemy latać samolotem a nasz plecak jest ponad wymiary bagażu podręcznego. Wtedy usuwając stelaż zyskujemy parę centymetrów”.

Najbardziej zaawansowane plecaki turystyczne posiadają system, który pozwala na regulację wysokości szelek oraz ułożenie pasa biodrowego względem wysokości użytkownika. Niestety w tych plecakach tego zabrakło. Patrząc przez pryzmat osoby o wzroście 165cm może to stanowić nie lada kłopot. Plecak został zaprojektowany na posturę wysokiego mężczyzny, więc osoby niższego wzrostu mogą spotkać się uciskiem podczas użytkowania.

Testowałem ten plecak na Tatrzańskim szlaku z obciążeniem 10 kg. Pierwszy dyskomfort zacząłem odczuwać po około 20 kilometrach trekkingu.
Dyskomfortu natomiast nie odczułem ładując plecak do 6-8 kg i nawet wydłużając ilość kilometrów do 25-30.

W plecaku 32l system nośny jest zaprojektowany w ten sam sposób.

Poprzez mniejszą ładowność, nie jest aż tak odczuwalny ale też nie znika ponieważ jest po prostu lżejszy i mniejszy. Co za tym idzie jego ładowność jest znacznie obniżona.

Akcesoria i organizacja

Producent wzbogacił swoją ofertę o cala gamę różnych pasków, sakiewek i organizatorów. 

W plecakach możemy znaleźć liczne zaczepy. Montując  do nich paski możemy dodać plecakom naprawdę sporo litrażu. Np montując za ich pomocą mate, śpiwór czy statyw.

Brak sakwy na pasku biodrowym jest gigantycznym minusem. Sprawa może wydawać się błaha, lecz nic bardziej mylnego. Ostanie co chcesz robić to zdejmować ciężki plecak w poszukiwaniu drobnych rzeczy takich jak monet, scyzoryka, kluczy itd. i zakładać go z powrotem(zwłaszcza jak pada deszcz lub śnieg).

 

Myślę, że sakwa czy nawet mała kieszonka na pasie biodrowym jest bardzo praktyczna i oszczędza nam sporo zachodu. Co prawda istnieje na tym pasie system, który umożliwia zamocowanie sakwę czy organizera, ale sam szukam stosownych od pół roku i ciężko znaleźć coś pasującego.

ICU ( Internal Camera Units ) to system przegródek które zabezpieczają nam sprzęt.  Wykonanie oraz materiały są solidne, trwałe i dobrze zabezpieczają sprzęt. Wewnętrzna wyściółka jest delikatna co zabezpiecza delikatniejsze elementy obiektywu. Grubość przegródek nie pozwala na wzajemne zderzenia się elementów i są dosyć lekkie. 

Wzbogacając się w zestaw sakiewek i organizerów możemy uzbroić plecak w naprawdę sporo szpeju i wprowadzić do niego spory porządek.

Więcej informacji i szczegółów o pleckach znajdziecie na stronie producenta.

Podsumowanie

W odniesieniu do doświadczenia z innymi plecakami fotograficznymi z całym sercem mogę polecić plecaki F-stop. Chociaż nie są tanie ich cena jest adekwatna do jakości oraz designu.  Z plecaków jestem bardzo zadowolony, są praktyczne, funkcjonalne i naprawdę trwałe. Mam nadzieje, że zwiedzimy razem jeszcze nie jeden kraniec świata.

https://www.sigma-sklep.pl/marka=f-stop/produkty